Ceviz

Ceviz


         Ceviz, besin değeri yönünden çok değerlidir. Thiamin, vitamin B6, ve folacin’i içeren birçok vitamince zengindir. Vitaminlere ilave olarak; demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyumca da zengindir. Sodyum ve selüloz yönünden ise fakirdir
 

         100 gram yenilebilir iç ceviz, yaklaşık 14 gr protein içerir. Bu proteinin büyük bir kısmı sindirilebilir proteindir. Bu özellik vejeteryan beslenmede besin değerinin yüksek olması bakımından cevizin değerini artırmaktadır. Ceviz kolestrol içermez, doymamış yağ içeriği ise yüksektir.

           Ceviz yağının % 58’ i linoleic asit, % 12’ si ise linolenic asitten oluşur. Bu iki yağ asidi  sağlıklı bir yaşam için gereklidir.
 

         Ceviz Yağının Bileşimleri
Cevizler linoleic ve linolenic asit yönünden zengindirler. 100 gram cevizde yağ asitlerinin oransal dağılımı aşağıdaki tabloya çıkartılmıştır.

Kaliforniya ceviz çeşitleri, besin bileşimleri yönünden özellikle yüksek doymamış yağ asit içerikleri  ile değerli bir besin kaynağıdır. Ceviz hayvansal protein kaynağı yerine geçebilen ve yüksek oranda doymamış yağ içeren önemli bir bitkisel besin kaynağıdır.

Bilimsel araştırmalar diyetli bitki besinleri ile  düşük riskli kalp krizi ve kanser arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Ceviz sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

Ceviz, damar tıkanıklığı ve şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Mide gazını giderir. Grip ve nezleye iyi gelir. Öksürüğü keser. Sindirim sistemi bozukluğunu giderir. Ceviz, vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Zehirlenmelere ve zehre karşı etkilidir. Zindeleşmeyi sağlar

 

ÖZ HAKKARİ

EGE BALCILIK

VE KİLİMCİLİK

Menav & Mesut EGE

 

k2004.10.29_15-38-36ceviz
kceviz_b1
kceviz320
ktarim_ceviz
BuiltWithNOF
[Ana Sayfa] [Kilim] [Bal] [Ceviz] [Firmamız] [Resimler]